Uutiset

"Butter Churner" (Kirnu) voitti arvostetun vuoden 2023 Red Dot Concept Award -palkinnon

Aalto ARTSin opiskelijan Anurag Sardan voitokas maisterityö (CoID) sai inspiraationsa intialaisesta perinteisestä voin kirnuamistekniikasta.
Anurag Sarda’s master’s thesis project Butter Churner

Voin valmistaminen kotona on monimutkainen prosessi, ja Intiassa siihen liittyy tietty, perinteinen ja varsin työläs tekniikka vatkaimineen. Aalto-yliopiston muotoiluopiskelija Anurag Sardan kehittämä uudenlainen ”kirnu” yksinkertaistaa perinteisen intialaisen voinvalmistuksen.

Anurag Sarda’s master’s thesis Butter Churner

”Butter Churner” hyödyntää voimajousimekanismia, joka mahdollistaa vaivattoman edestakaisen liikkeen. Tämä mekanismi on erityisesti suunniteltu sekoittamaan paksua kermaa purkin sisällä, ja se on tehokkain kaikista manuaalisista voinvalmistusmenetelmistä. Lisäksi laitteessa on sisäänrakennettu siivilä, jonka avulla voimaito ja voipallot voidaan erottaa tehokkaasti toisistaan. Tuloksena on tuoretta voita vain neljässä minuutissa.

Anurag Sarda’s master’s thesis Butter Churner

Aalto ARTS -opiskelija Anurag Sardan maisterinäyte syntyi Aalto-yliopiston Collaborative and Industrial Design (CoID) -ohjelmassa lehtori Simo Puintilan ohjauksessa. 

”Haluan ilmaista vilpittömät kiitokseni Simo Puintilalle sekä professori Severi Uusitalolle ja kaikille Aalto-yliopiston työpajamestareille heidän jatkuvasta tuestaan ja ohjauksesta, jota sain tämän projektin aikana", Red Dot Concept Award 2023 -voittaja sanoo. 

Red Dot Design Award on kansainvälinen, vuosittain järjestettävä tuote- ja teollisen muotoilun, brändi- ja konseptisuunnittelun kilpailu. Palkinnoilla juhlistetaan ja tunnustetaan maailman luovimpia ja omaperäisimpiä ideoita ja projekteja.

Kuvat: Anurag Sarda
 

Lisätietoja: https://www.red-dot.org/

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Puhuja esiintyy suurelle yleisölle pimeässä auditorioissa. Suuren näytön takana on eläväinen kuva tekstillä 'Welcome'.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vuosikatselmus loi katsauksen menneeseen vuoteen

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun vuosikatselmuksessa tehtiin kattava katsaus kuluneeseen vuoteen ja palkittiin ansioituneita yhteisön jäseniä.
Tummaan takkiin pukeutunut henkilö seisoo ulkona monikerroksisen rakennuksen edessä, jossa on paljon ikkunoita.
Palkinnot ja tunnustukset, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Vuoden alumni Anna Brotkin: ”Tarvitsemme moderneja tarinoita tästä ajasta”

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun Vuoden alumniksi 2026 valittu käsikirjoittaja Anna Brotkin uskoo paikallisuuden voimaan ja toivon merkitykseen kriisiaikoina.
Professori Petri Jylhä
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Rahoituksen professori Petri Jylhä on Vuoden Opettaja 2026

Kauppakorkeakoulun opiskelijat äänestävät joka syksy parasta opettajaa, joka palkitaan KY:n vuosijuhlassa.
Dekaani Kari Tammi esittelee katsausta vuoteen 2025 ENG Awards -tilaisuudessa
Palkinnot ja tunnustukset, Yliopisto Julkaistu:

Henkilöstöä ja opiskelijoita palkittiin Insinööritieteiden korkeakoulun tilaisuudessa

Palkintoja jaettiin vuoden 2025 parhaille tieteellisille julkaisuille ja väitöskirjoille, aktiivisille opiskelijoille sekä saavutuksille opetuksen, vaikuttavuuden ja palveluiden alueilla.