Uutiset

Ehdota nimeä Otakaari 2A -rakennukselle

Otakaari 2A –uudisrakennukselle etsitään kuvaavaa nimeä. Nimikilpailu on avoin kaikille ja nimiehdotuksia voi jättää 10.3. - 10.5.2022.
Illustration image of a spring or summer view from Otakaari towards Väre, Otakaari 2B on the right side of the image, sun is shining, there are flowers in bloom on the left of the image. Lots of people walking, cycling and interacting near the building.
Havainnekuva: Arkkitehtitoimisto SARC

Aalto-yliopisto rakennuttaa kaksi uudisrakennusta osoitteisiin Otakaari 2A ja Otakaari 2B keskeiselle paikalle Otaniemen kampukselle. Rakentaminen alkoi helmikuussa 2022 ja rakennustöiden on määrä valmistua kesällä 2023. Rakennuksista toiselle, Otakaari 2A –rakennukselle, etsitään nimeä kaikille avoimen nimikilpailu kautta. Kilpailuaika on 10.3. - 10.5.2022. Aalto-yliopisto järjestää kaikille avoimen nimikilpailun uudisrakennukselle ensimmäistä kertaa. 

Otakaari 2A:han valmistuu noin 6500 brm2 huippuluokan monitoimitilaa opetukseen, tutkimukseen, tapahtumille ja studiokeskukselle. Otakaari 2A:n tilat varustetaan uusilla digitaaliteknologioilla, jotka mahdollistavat alojen rajat ylittävän tutkimuksen ja opetuksen, sekä nostavat Aallon tapahtumat uudelle tasolle, niin kampuksella kuin virtuaalisestikin.

Yliopiston näyteikkuna

Rakennuksesta pyritään luomaan näyteikkuna Aallon ainutlaatuiseen tutkimukseen ja opetukseen kotimaassa ja kansainvälisesti. Rakennukseen tulee Aallon käyttäjiä palvelevien tilojen lisäksi tilaa ravintola- ja tapahtumapalvelutoimijoiden käyttöön.  

Uudisrakennus palvelee koko Aalto-yliopistoa ja keskeisiä sidosryhmiämme tarjoten alustan, joka mahdollistaa radikaalia luovuutta, kokeilua ja uudenlaista ajattelua. Rakennuksen tulevan nimen toivotaan henkivän näitä piirteitä ja sopivan kansainvälisen yleisönkin käyttöön. Ihanteellinen nimi on yksikielinen, helposti lausuttava ja huomioi Aallon yhteisön ja sidosryhmien monipuolisuuden. Ehdotukset voivat kuitenkin sisältää myös erilliset suomen-, englannin- ja ruotsinkieliset nimivaihtoehdot. 

Ehdota nimeä 10.5.2022 mennessä

Tiedustelut 
Anastasia McAvennie (kilpailu)
Visitor Experience Specialist
anastasia.mcavennie@aalto.fi
p. 050 476 7595

Noora Stapleton (haastattelut, media) 
viestinnän erityisasiantuntija
noora.stapleton@aalto.fi
p. 050 353 1525
 
Rakennuttaja: Aalto-yliopistokiinteistöt Oy
Suunnittelu: Arkkitehtitoimisto SARC  
Urakoitsija: NCC Suomi

Lue lisää

Illustration image on a sunny day as the sun is setting, of Otakaari 2A, the lights in the building are lit and there are blurry images of people walking around. Grass and trees are green.

Otakaari 2A -rakennuksen nimikilpailu

Ehdota nimeä yhdelle kampuksen uusimmista rakennuksista 10.5.2022 mennessä.

Kampus
Illustration image of a spring or summer view from Otakaari towards Väre, Otakaari 2B on the right side of the image, sun is shining, there are flowers in bloom on the left of the image. Lots of people walking, cycling and interacting near the building.

Otakaari 2A ja 2B rakentaminen alkaa 21. helmikuuta

Otakaari 2A ja 2B:n työmaa on käynnistymässä helmikuun aikana.

Uutiset
Marsio

Otakaari 2: Marsio ja Kide

Marsio- ja Kide-rakennusten rakentaminen alkoi helmikuussa 2022, tavoitteena on valmistua vuosien 2023-2024 aikana.

Kampus
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Tarun Sharma, musta liivi ja harmaa villapaita päällä, istuu keltaisella säkkituolilla ja puhuu sekä elehtii käsillään.
Yliopisto Julkaistu:

Kehitä tasa-​arvoa ja yhdenvertaisuutta vuonna 2026 – hae rahoitusta

Kauppakorkeakoulun henkilöstö ja opiskelijat voivat hakea EDI-rahoitusta huhti-toukokuussa 2026.
Dekaani Kari Tammi esittelee katsausta vuoteen 2025 ENG Awards -tilaisuudessa
Palkinnot ja tunnustukset, Yliopisto Julkaistu:

Henkilöstöä ja opiskelijoita palkittiin Insinööritieteiden korkeakoulun tilaisuudessa

Palkintoja jaettiin vuoden 2025 parhaille tieteellisille julkaisuille ja väitöskirjoille, aktiivisille opiskelijoille sekä saavutuksille opetuksen, vaikuttavuuden ja palveluiden alueilla.
Ihmisiä kokoontuneena modernin rakennuksen ulkopuolella, jossa on pyöreitä ikkunoita. Taustalla puita ja vihreää ruohoa.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Ilmoittaudu Transregional Online Living Labs Day 2026 -tapahtumaan

Osallistu Unite!-yliopistoallianssin kansainväliseen verkkokonferenssiin ja tutustu siihen, miten yliopistokampusten Living Labs -ympäristöt (ns. elävät laboratoriot) yhdistävät tutkimuksen, opetuksen ja käytännön.
Kyltti lukee 'Made in Aalto University' ja alla iso 'A'. Läpinäkyvät kuplatuolit etualalla.
Yliopisto Julkaistu:

Tutkimuksesta pörssiyritykseksi – näin Aalto rakensi kaupallistamismallin, joka palkitsee keksijät ja synnyttää uusia toimialoja

Aallon kaupallistamismalli on sijoittajaystävällinen, julkisen rahoituksen sääntöjen mukainen ja työtä tehdään vaikuttavuus edellä.