Aalto-universitetets öppna universitet

Elektronisk EXAM-tentamen

Du kan anmäla dig till EXAM-tentamina i EXAM-nättjänsten. Själva tentamen sker dock i ett fysiskt EXAM-studio på Aalto-universitetets campus. EXAM-studio är videoövervakade.
Kuva tenttitila

Tentamenstiden för EXAM-tentamina är i regel fastställd till exempelvis en vecka. Du kan genomföra EXAM-tentamen valfri tidpunkt under tentamenstiden. EXAM-studio finns på Aalto-universitetets campus i Otnäs och har i regel öppet under byggnadernas öppettider. Kom ihåg att kontrollera öppettiderna på byggnadernas egna sidor (se tabellen). Det är på ditt ansvar att kontrollera att byggnaden är öppen under den tid du reserverat. Observera att studerande behöver passerkort för att komma till EXAM-studio M327 (Se anvisningar för att aktivera passerkortet här)

EXAM-tentbesök vid Aalto-universitetet

Tentamensbesök från andra universitet vid Aalto-universitetet är för närvarande inte möjliga. Exam-tentamina från Aalto-universitetet kan inte avläggas vid en annan högskola.

 
Rum Datorer Plats
Kontrollera byggnadernas öppettider innan du bokar tid för tentamen
Utrustning Observera
OK1Y339A 28 st. Kandidatcentret, Otsvängen 1, tredje våningen, Y-flygeln, tillträde utan passerkort    
OK1M139 4 st. Kandidatcentret, Otsvängen 1, 
första våningen, 
M-flygeln
Electriska bord  
OK1M321 8 st. Kandidatcentret, Otsvängen1, tredje våningen, M-flygeln, tillträde utan passerkort

Electriska bord

Wacom-ritplattor

 
OK1M327 8 st. Kandidatcentret, Otsvängen 1, tredje våningen, M-flygeln, tillträde utan passerkort

Electriska bord

Wacom-ritplattor

 
XS OK1M129 1 st. Kandidatcentret, Otsvängen 1, tredje våningen, M-flygeln, tillträde endast med passerkort Electriska bord
Wacom-ritplatta
FIN/SWE och US tangentbord
Tillgänglig tentamenslokal, reserverad för studerande med skriftlig rekommendation om individuella studiearrangemang. Tentamen ska ha XS som förled (XS TENTAMENS NAMN). EXAM-stödet tar bort övriga reservationer från lokalen. 
XS
OK1M131

1 st.

Kandidatcentret, Otsvängen 1, första våningen, M-flygeln,tillgänglighetsanpassade tentamensrum, tillträde utan passerkort
Electriska bord
Wacom-ritplatta
FIN/SWE och US tangentbord
Tillgänglig tentamenslokal, reserverad för studerande med skriftlig rekommendation om individuella studiearrangemang. Tentamen ska ha XS som förled (XS TENTAMENS NAMN). EXAM-stödet tar bort övriga reservationer från lokalen.

Anmälan till och genomförande av tentamen

Du kan anmäla dig till EXAM-tentamen när läraren har öppnat tentamen i EXAM-systemet. Se tips om att förbereda sig för tentamen och anvisningar för anmälan här.

Logga in i nättjänsten med ditt Aalto-användarkonto på adressen https://exam.aalto.fi och reservera en personlig tentamenstid och ett tentamensrum. När du gör reservationen ser du när reservationstiden för tentamen går ut.

Videoanvisningar för EXAM-tentamensrummen (på engelska):
https://aalto.cloud.panopto.eu/Panopto/Pages/Viewer.aspx?id=c4b3b0d9-8b68-4c0c-b07b-aab800c5ae40

EXAM-stöd: exam@aalto.fi

Otakaari 1

Studielokaler och studerandes passerkort

Välkommen till campus! Se anvisningar nedan för att röra dig i lokalerna på campus.

Aalto-universitetets öppna universitet
Aalto Space applikaatio Kuva: Hannes Huotari

Mobilappen Aalto Space

Appen gör det lätt för alla som använder Aalto-universitetets campusområde att hitta och reservera lediga utrymmen.

Tjänster
  • Uppdaterad:
  • Publicerat:
Dela
URL kopierat