Uutiset

Kauppakorkeakoulun Dean’s Circle toi yhteiskunnalliset vaikuttajat Aaltoon pohtimaan tulevaisuuden johtajuutta

Tapahtumaan osallistui ennätysmäärä liike-elämän ja yhteiskunnan tärkeitä vaikuttajia.
KONEen toimitusjohtaja Henrik Ehrnrooth

Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun järjestämään Dean’s Circle -tapahtumaan kokoontui yli 100 liike-elämän ja yhteiskunnan vaikuttajaa kuulemaan ja keskustelemaan teemasta Future Leadership.

Tilaisuuden pääpuhujina olivat professori Julian Birkinshaw London Business Schoolista, KONEen toimitusjohtaja Henrik Ehrnrooth ja Slushin toimitusjohtaja Marianne Vikkula. Kauppakorkeakoulun puolelta puheenvuoroja kommentoivat ja keskustelua johtivat varadekaani Kristiina Mäkelä, Executive in Residence Juha Äkräs ja professori Olli-Pekka Kauppila.

Professori Julian Birkinshaw London Business Schoolista

Birkinshaw korosti, että digitaalinen disruptio asettaa johtajuuden uudelleentarkasteluun. Hänen mukaansa yritysten tulisi kannustaa kulttuuriin, joka tukee sekä määrätietoista toimintaa että emotionaalista sitoutumista. Johtajuus on suunnan asettamista ja työntekijöiden proaktiivinen osallistuminen on tärkeää. Birkinshawn huomautti myös, että tulevaisuuden johtajuus vaatii ambidekstriaa eli molempikätisyyttä.

Myös Ehrnrooth korosti, että johtajuus on ennen kaikkea selkeän kontekstin tarjoamista, ei niinkään valmiiden sisältöjen määrittelyä. Konteksti näyttää suunnan vision, mission, arvojen ja strategian kautta. Hän käytti myös termiä  ambidekstria, viitaten tällä siihen, että tämän päivän johtajan täytyy osata olla nöyrä, sopeutuva sekä utelias, ja valmis tarvittaessa muuttamaan mielipiteitään, mutta samanaikaisesti pitää jopa uppiniskaisesti kiinni asettamastaan suunnasta.

Vikkula puolestaan tarkasteli johtajuutta palvelun näkökulmasta ja korosti johtajana olevansa ennen muuta vastuussa organisaatiokulttuurin suojelemisesta. Slushin johtajuudessa toimii täysi vastuu ja vapaus. Hän myös painotti yhteistä tekemistä ja omistajuutta – ”Ego is the enemy”.

Tapahtuman isäntä, dekaani Ingmar Björkman kertoi alustuksessaan, että tosielämän haasteet ovat keskeinen osa Kauppakorkeakoulun opetusta, ja korosti yritysten ja muiden organisaatioiden kanssa tehtävän yhteistyön roolia tässä. Hän myös kiitti koulun kumppaneita ja tukijoita heidän panoksestaan koulun merkittävässä kehityksessä osana Aalto-yliopistoa. Lopuksi Björkman kertoi Kauppakorkeakoulun muutosta Otaniemeen kesällä 2019, painottaen sitä, että myös tulevaisuuden Kauppis rakentuu yhteistyössä tärkeiden sidosryhmien kanssa.

Dekaani Ingmar Björkman

Tapahtuman päätteeksi Kauppakorkeakoulun opiskelijat esittelivät Aallon opiskelijavetoisia startup-toimintoja ja kertoivat vieraille opinnoistaan.

Kauppakorkeakoulun Dean’s Circle järjestettiin 3. lokakuuta. Dean’s Circle on dekaanien yhteistyöverkosto Aalto-yliopiston tärkeimmille sidosryhmille ja lahjoittajille. Tapahtuma tarjoaa poikkitieteellisen yhteisön ja ainutlaatuisen kohtaamispaikan yliopiston ja yhteiskunnan vaikuttajien välille.

Kuvat: Anni Hanén

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Ryhmä ihmisiä pitelee todistuksia sisätiloissa valkotaulun edessä.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Unite! Opiskelijat vahvistivat viestintä ​​ja yhteistyötaitoja kansainvälisissä työpajoissa

Aallon opiskelijat osallistuivat yhdessä viiden muun eurooppalaisen yliopiston opiskelijoiden kanssa työpajoihin ja keskusteluihin yhteistyöstä, viestinnästä ja vastuusta.

Ihmisiä kokoontuneena modernin rakennuksen ulkopuolella, jossa on pyöreitä ikkunoita. Taustalla puita ja vihreää ruohoa.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Ilmoittaudu Transregional Online Living Labs Day 2026 -tapahtumaan

Osallistu Unite!-yliopistoallianssin kansainväliseen verkkokonferenssiin ja tutustu siihen, miten yliopistokampusten Living Labs -ympäristöt (ns. elävät laboratoriot) yhdistävät tutkimuksen, opetuksen ja käytännön.
Neljä ihmistä seisoo tilavassa sisätilassa, jossa on kylttejä yläpuolella. Lattia on laatoitettu ja seinät ovat valkoiset.
Nimitykset, Yhteistyö Julkaistu:

Hannu Martola on nimitetty Aallon alumniverkoston johtoryhmän puheenjohtajaksi

Johtoryhmän uusina jäseninä aloittivat Esa Arola, Eila Lindroos ja Terttu Sopanen. Johtoryhmässä jatkavat Ari Bertula, Ossi Leikola, Laura Nikola ja Katja Soini.
Viisi Aalto-yliopiston opiskelijoita pöydän äärellä
Yhteistyö, Yliopisto Julkaistu:

Kielibuusti-hanke 2025–2028 tukee Aalto-yliopiston kansainvälisiä opiskelijoita ja henkilöstöä

Kielibuustissa kehitetään kansainvälisten opiskelijoiden ja henkilöstön suomen kielen oppimisen ja käyttämisen mahdollisuuksia sekä tuetaan Aalto-yhteisön monikielisiä työskentelykäytäntöjä.