Uutiset

Aallon Yrittäjyyskoulutusviikko poiki laitostenvälistä yhteistyötä ja opetusmetodien kansainvälistymistä

Erinomaista palautetta kerännyt Aalto Ventures Programin järjestämä yrittäjyyskoulutusviikko järjestettiin Aalto-yliopiston kampuksella 9.-12.12.2019, ja siihen osallistui lähes 50 korkeakouluopettajaa tai muuta henkilökunnan jäsentä yhdeksästä maasta ja 22 eri korkeakoulusta.
AVP Summit_01

Aallon yrittäjyysopetusmetodit ovat herättäneet kansainvälistä kiinnostusta. Copenhagen School of Entrepreneurship aikoo ottaa käyttöön Aalto Ventures Programin järjestämällä yrittäjyyskoulutusviikolla saatuja oppeja innovoinnista ja oppimisprosesseista. Bordeaux’n yliopistossa puolestaan on jo käynnissä kurssi, jossa hyödynnetään Aallossa kehitettyjä metodeja. ”Toistaiseksi kaikki sujuu hyvin ja opiskelijat ovat innoissaan”, sanoo Aallossa vieraillut Cécile Cormier Bordeaux’sta. 

Yrittäjyyskoulutusviikolla tapahtuneista kohtaamisista on myös syntynyt mahdollista yhteistyötä eri Aalto-yliopiston laitoksien välillä. Insinööritieteiden korkeakoulu kiinnostui lisäämään yrittäjämäisten taitojen opetusta kursseilleen yhdessä AVP:n kanssa, ja myös yritysjuridiikan opintoihin on tarkoitus lisätä enemmän yrittäjyyssisältöä. 

AVP:n järjestämä Aallon Yrittäjyyskoulutusviikko keräsi suuren kansainvälisen yleisön Aalto-yliopiston kampukselle. Viikon tavoitteena oli kertoa Aallon tavasta opettaa yrittäjyyttä ja levittää käytettyjä metodeja muihin oppilaitoksiin Suomessa ja ulkomailla. Viikkoon huipentui myös kolmevuotinen YTYÄ-hanke, joka on AVP:n koordinoima ja opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama kansallinen korkeakoulujen yrittäjyysopetuksen kehittämishanke. 

Viikolla – ja erityisesti YTYÄ-hankkeessa – keskityttiin voimakkaasti yrittäjyystaitojen integrointiin muuhun opetukseen, kuten pakollisiin perusopintoihin. Taustalla on ajatus siitä, että kaikki korkeakouluopiskelijat tarvitsevat yrittäjämäisiä taitoja ja ajatusmalleja nykyisessä työympäristössä, vaikka eivät yrittäjiksi ryhtyisikään. 

Yhteensä nelipäiväinen yrittäjyyskoulutusviikko koostui kahdesta kaksipäiväisestä osasta: konkreettisia työkaluja tarjoavasta Train the Trainers -workshopista ja inspiroivasta Entrepreneurial Education Summit -tapahtumasta. AVP järjestää Train the Trainers -koulutuksen kahdesti vuodessa, seuraavan ollessa 11.-15.5.2020, ja seuraavan Summitin jälleen loppuvuodesta 2020. 

Lisätietoa YTYÄ-hankkeesta: https://www.impacted.fi/ 

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Ryhmä ihmisiä pitelee todistuksia sisätiloissa valkotaulun edessä.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Unite! Opiskelijat vahvistivat viestintä ​​ja yhteistyötaitoja kansainvälisissä työpajoissa

Aallon opiskelijat osallistuivat yhdessä viiden muun eurooppalaisen yliopiston opiskelijoiden kanssa työpajoihin ja keskusteluihin yhteistyöstä, viestinnästä ja vastuusta.

John Millar
Yliopisto Julkaistu:

John Millar varmistaa ryhmien monimuotoisuuden algoritmin avulla

100 sanaa -sarjassa sähkötekniikan ja automaation laitoksen vanhempi yliopistonlehtori kertoo, miten hän edistää yhdenvertaisuutta, monimuotoisuutta ja inklusiivisuutta työssään.
Professori Petri Jylhä
Palkinnot ja tunnustukset Julkaistu:

Rahoituksen professori Petri Jylhä on Vuoden Opettaja 2026

Kauppakorkeakoulun opiskelijat äänestävät joka syksy parasta opettajaa, joka palkitaan KY:n vuosijuhlassa.
MyCourses aktiviteetti
Poikkeustilanteet, Opinnot Julkaistu: