Uutiset

Aallosta syntyy jopa sata yritystä vuodessa

Aalto-yliopisto esittelee Slushissa yrittäjyystoimintaansa ja yliopistosta ponnistaneita startuppeja.
004_aalto_slush14_kuvia_verkkojuttuun_29-10-2015_photo_mikko_raskinen_fi.jpg

Loppuunmyyty kasvuyrittäjyystapahtuma Slush käynnistyy huomenna 11. marraskuuta. Aalto-yliopisto on mukana kaksipäiväisessä tapahtumassa partnerina ja esittelemässä monipuolista yrittäjyyttä edistävää toimintaansa.

Aalto-yliopiston ympärille syntyneestä innovaatioekosysteemistä ponnistaa vuosittain 70–100 uutta yritystä. Slushissa voi Aallon omalla ständillä tutustua yli 40 yrityksen tarinaan sekä yliopiston lukuisiin toimijoihin, jotka tekevät pitkäjänteistä ja rohkeaa työtä yrittäjyyden tukemiseksi.

”Yrittäjyyden tukeminen ja yrittäjähenkisyyden kehittäminen ovat Aallon keskeisiä tavoitteita, ja opiskelijoillemme oman yrityksen perustamisesta onkin tullut jo vetovoimainen uravaihtoehto”, sanoo vararehtori Tuija Pulkkinen.

Slushissa on myös mukana useita Aalto-lähtöisiä yrityksiä, kuten mikrosatelliittipalvelua kehittävä ICEYE sekä Beddit, jonka unimittari pääsi tänä syksynä Apple-kaupan kansainväliseen jakeluun, ensimmäisenä suomalaisena teknologiatuotteena. 

Lue myös:
Yrittäjyystoimijat Aallossa
Slush (slush.org)

Kuva: Aalto-yliopisto/Mikko Raskinen

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Eden Telila kuvattuna laskettelurinteessä
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Opiskelija Eden Telilan diplomityö kartutti Rambollin geoteknistä työkalupakkia

Eden Telila ratkaisi diplomityöllään Rambollia vaivanneen geotekniikan ongelman.
Viisi ihmistä istuu modernissa toimistotilassa kannettavien tietokoneiden ja muistikirjojen kanssa keskustelemassa. Punainen matto ja värikkäitä huonekaluja.
Yhteistyö Julkaistu:

Tervetuloa Unite! Virtual Education Summit -tapahtumaan – ilmoittautuminen on nyt avoinna

Tämä verkkotapahtuma järjestetään 12. maaliskuuta 2026.
Kolme ihmistä keskustelemassa pöydän ääressä kannettavien tietokoneiden kanssa. Teksti: Visiting Professorships at TU Graz, 1.10.2026 - 31.1.2027.
Yhteistyö, Tutkimus ja taide, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Hae vierailevaksi professoriksi TU Graz:iin

Unite!-yliopistoallianssiin kuuluva TU Graz Itävallassa kutsuu kokeneita post doc -tutkijoita hakemaan kahta täysin rahoitettua vierailijaprofessuuria. Hakuaika päättyy 20.2.2026, ja tehtävät alkavat 1.10.2026.
OP Pohjolan opiskelijaprojektiryhmä
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Opiskelijat tarkastelivat private credit -markkinaa OP Pohjolalle

Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu ja OP Pohjola tekivät yhteistyötä opiskelijaprojektissa, jossa tutkittiin private credit -liiketoiminnan kehitystä ja mahdollisuuksia Euroopassa.