Uutiset

Aalto-yliopiston kandidaattiohjelmiin voi hakea 2022 sekä SAT- että ACT-testillä

Aalto-yliopisto on päättänyt 2022 hakukierroksesta alkaen hyväksyä ACT-testin vaihtoehtoisena valintatapana kaikkiin niihin englanninkielisiin hakukohteisiin, joissa on aiemmin vaadittu SAT-testin suorittamista.
Aallon opiskelijat nauttivat kahvia yliopiston lounasravintolassa.

Hakija voi suorittaa kumman tahansa testeistä - SAT- tai ACT-testin - ja missä tahansa testiä järjestävässä testikeskuksessa. Testin lisäksi hakijalla tulee olla tai olla valmistumassa keväällä 2022 tutkinto, joka antaa hakukelpoisuuden yliopisto-opintoihin.  SAT- ja ACT -testeillä on mahdollista hakea myös suomenkieliseen kauppatieteiden kandidaattiohjelmaan.
 
Jos hakija tekee molemmat testit tai uusii testisuorituksen, paras voimassa oleva tulos otetaan huomioon. ACT-testin pisteet konvertoidaan SAT-pisteiksi. Englanninkielisten kandidaattiohjelmien valintaperusteet julkaistaan sivuillamme kokonaisuudessaan 1.10.2021 mennessä.  
 
ACT- ja SAT-testillä voi hakea seuraaviin hakukohteisiin: 

  • Chemical Engineering 
  • Computational Engineering 
  • Data Science 
  • Digital Systems and Design 
  • Economics 
  • International Business 
  • Quantum Technology 
  • Kauppatieteet (suomenkielinen hakukohde)

 
*SAT/ACT-testillä ei voi hakea taiteiden alan Design-hakukohteeseen.

Testitulos tulee toimittaa Aalto-yliopistoon viimeistään 1.5.2022 mennessä hakiessa englanninkielisiin kandidaattiohjelmiin ja viimeistään 14.6.2022 mennessä hakiessa suomenkieliseen kauppatieteiden kandidaattiohjelmaan. 

SAT Subject -testiä matematiikassa, jota testinjärjestäjä College Board ei enää järjestä, ei tulla vaatimaan enää tekniikan englanninkielisiin hakukohteisiin vuoden 2022 haussa. 
 
Lisätietoa testeistä: 
 
ACT 
https://global.act.org/content/global/en.html

SAT 
https://www.collegeboard.org/

Lisätietoa hakemisesta:
hakijapalvelut@aalto.fi

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Juulia Turkkila ja Matthias Versluis
Yliopisto Julkaistu:

Kauppakorkeakoulun opiskelijat Kuura Koivisto, Rosa Pohjolainen ja Juulia Turkkila kuuluivat Suomen olympiajoukkueen urheilijoihin

“Suomella ja Aalto-yliopistolla oli jälleen hieno edustus viiden renkaan kisoissa”, sanoo työelämäprofessori Sami Itani.
Alumni Ding Ma
Yhteistyö Julkaistu:

Alumni Ding Ma: ”Haluan edustaa uuden ajan kaupunginjohtajaa”

37-vuotiaana Savonlinnan kaupunginjohtajan virkaan nouseva Ding Ma opiskeli Kauppakorkeakoulussa tieto- ja palvelujohtamista.
OpenLearning
Poikkeustilanteet, Opinnot Julkaistu:
Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

E-aineistojen etäkäyttöön tarkoitettu proxy-välityspalvelin muuttuu

Jos sinulla on ongelmia e-aineistojen käytössä, kokeile käyttää e-aineistoa VPN-yhteyden avulla.