Uutiset

Aalto-yliopiston kymmenvuotista taivalta juhlistettiin 10.10.

Aalto-yliopiston kymmenvuotissyntymäpäiviä juhlistettiin koronavirustilanteen vuoksi tänä vuonna virtuaalisen tapahtuman merkeissä.
Kuva Aalto-yliopiston kymmenvuotisjuhlasta
Kuva: Jaakko Kahilaniemi

Aalto 10 – Alumni Studio ja Tiedeshow’n juonsivat Aallon alumni Johannes Tervo sekä kauppakorkeakoulun johtamisen apulaisprofessori Samuli Patala

Alumni Studio -keskusteluun osallistuivat Luonnonvarakeskuksen Tuotantojärjestelmät -ohjelman johtaja Anu Kaukovirta, Sanoman ja Huhtamäen hallituksen puheenjohtaja Pekka Ala-Pietilä sekä teollinen muotoilija Joonas Kyöstilä

Studiokeskustelussa oltiin suurten kysymysten äärellä: Miten koronapandemian kaltaiset yhteiskunnan ja talouden rakenteita ravistelevat kriisit vaikuttavat kykyymme saavuttaa kestävän kehityksen tavoitteet vuoteen 2030 mennessä? Minkälaiset trendit ja kehityssuunnat vievät meitä tavoitteitamme kohti? 

Keskustelun yhteydessä julkistettiin myös kemian tekniikan korkeakoulun vuoden alumni, Anu Kaukovirta, sekä kauppakorkeakoulun vuoden alumni, Pekka Ala-Pietilä.

Sanapilvi alumnitapahtumasta
Minkälaiset ilmiöt ja tapahtumat ovat viime aikoina tuntuneet yllättäviltä ja uskomattomilta? Yleisön vastauksia.

Tiedeshow’n aikana lavalla kuultiin riehakkaan tietovisan lisäksi tutkijoiden mukaansatempaavia tarinoita heidän tämänhetkisestä tutkimuksestaan. 

Taide- ja kulttuurihistorian professori Paula Hohti Erichsen havainnollisti yhden renessanssiaikaisen silkkisukan avulla, mitä kaikkea voimme oppia menneiden vuosisatojen muodista ja kestävyydestä. 

Moni meistä muistaa keväältä havainnekuvat koronan tarttuvuudesta kaupan hyllyjen välissä. Fyysikko Ville Vuorinen kertoi pisaratartuntatutkimuksestaan, joka nousi keväällä verkon viraali-ilmiöksi ja josta uutisoitiin laajasti ympäri maailmaa.

Vertikaaliviljelijät sekä projektitutkijat Pasi Herranen ja Panu Miettinen kertoivat suunnitelmistaan ruokkia lähitulevaisuuden otaniemeläiset salaatilla, joka on kasvatettu puusta rakennetuissa kasvihuoneissa. 

Lämmin kiitos kaikille tapahtumaan osallistuneille!

Vaikuta Aallon elävään strategiaan

Olemme Aalto-yliopistossa kiinnostuneita siitä, miten yhteisömme jäsenet kokevat maailman tapahtumia ja miten he hahmottavat tulevaisuutta. Keräämme tällä hetkellä vinkkejä heikoista signaaleista ja trendeistä yliopiston strategiatyötä tukemaan.

Jaa havaintosi täällä

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Dekaani Kari Tammi esittelee katsausta vuoteen 2025 ENG Awards -tilaisuudessa
Palkinnot ja tunnustukset, Yliopisto Julkaistu:

Henkilöstöä ja opiskelijoita palkittiin Insinööritieteiden korkeakoulun tilaisuudessa

Palkintoja jaettiin vuoden 2025 parhaille tieteellisille julkaisuille ja väitöskirjoille, aktiivisille opiskelijoille sekä saavutuksille opetuksen, vaikuttavuuden ja palveluiden alueilla.
Ihmisiä kokoontuneena modernin rakennuksen ulkopuolella, jossa on pyöreitä ikkunoita. Taustalla puita ja vihreää ruohoa.
Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu:

Ilmoittaudu Transregional Online Living Labs Day 2026 -tapahtumaan

Osallistu Unite!-yliopistoallianssin kansainväliseen verkkokonferenssiin ja tutustu siihen, miten yliopistokampusten Living Labs -ympäristöt (ns. elävät laboratoriot) yhdistävät tutkimuksen, opetuksen ja käytännön.
Neljä ihmistä seisoo tilavassa sisätilassa, jossa on kylttejä yläpuolella. Lattia on laatoitettu ja seinät ovat valkoiset.
Nimitykset, Yhteistyö Julkaistu:

Hannu Martola on nimitetty Aallon alumniverkoston johtoryhmän puheenjohtajaksi

Johtoryhmän uusina jäseninä aloittivat Esa Arola, Eila Lindroos ja Terttu Sopanen. Johtoryhmässä jatkavat Ari Bertula, Ossi Leikola, Laura Nikola ja Katja Soini.
Lähikuva erilaisista elektroniikkajätteistä, kuten piirilevyistä, johdoista ja metallinpaloista eri väreissä.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

VTT, Aalto-yliopisto ja GTK: Näin mineraalitalouden miljardien kasvupotti saadaan Suomeen

Suomi nousee mineraalitalouden kärkeen uusilla tutkimusavauksilla ja tiiviimmällä yhteistyöllä.