Uutiset

Kati Hagrosista Aalto-yliopiston Chief Digital Officer

Hän vastaa yliopiston laajan digitalisaatiostrategian suunnittelusta ja muutosprosessin koordinoinnista sekä johtaa IT-palvelukokonaisuutta.

DI, VTM Kati Hagros on nimitetty Aalto-yliopiston Chief Digital Officeriksi. Hän vastaa yliopiston laajan digitalisaatiostrategian suunnittelusta ja muutosprosessin koordinoinnista sekä johtaa IT-palvelukokonaisuutta. Kati Hagros aloittaa tehtävässään 18.8.2016 ja raportoi yliopiston rehtorille.

Kati Hagros on toiminut Kone Oyj:n kehitys- ja tietohallintojohtajana 2010–2015 ja sittemmin Koneen digitalisointistrategiasta vastaavana johtajana. Vuosina 1997–2010 hän toimi Nokia Oyj:ssä muun muassa laatujohtajana, Nokia Mobile Phonesin Aasian strategia-johtajana sekä eri rooleissa logistiikassa, sähköisessä liiketoiminnassa ja IT:ssä. Kati Hagros on Tokmanni Oyj:n, Siili Solutions Oyj:n ja Nixu Oyj:n hallitusten jäsen. Hän on toiminut myös Aalto-yliopiston tekniikan tukisäätiön hallituksen puheenjohtajana. Hän on asunut ja työskennellyt Suomen lisäksi, Ruotsissa, Ranskassa, Saksassa, Isossa-Britanniassa ja Singaporessa.

Kati Hagros on palkittu vuoden CIO-palkinnolla Suomessa ja Pohjoismaissa vuonna 2014. Vastikään hänet valittiin 50 inspiroivimman naisen joukkoon tekniikan alalla Pohjoismaissa.

Aalto-yliopisto on digitalisaation suunnannäyttäjä

– Digitalisaatio koskee kaikkia toimialoja ja avaa valtavia mahdollisuuksia esimerkiksi tiedonvälityksessä, opetuksessa, teollisuudessa, terveydenhuollossa ja palveluissa. Aalto-yliopistossa ICT ja digitalisaatio muodostavat yli sadan professorin osaamiskeskittymän, ja tällä alalla meillä on todellista yhteiskunnallista muutosvoimaa, toteaa rehtori Tuula Teeri. – Oma vahva osaaminen antaa pohjan toimia suunnannäyttäjänä myös yliopiston toiminnan kokonaisvaltaisessa digitalisaatiossa, joka on lähivuosien keskeisimpiä tavoitteitamme. Olen todella iloinen, että saamme kansainvälisesti erittäin kokeneen, arvostetun ja näkemyksellisen Kati Hagrosin toteuttamaan tätä tehtävää, Teeri jatkaa.

– Digitalisaation hyödyntäminen vaatii paljon: toimivaa ICT:tä, kannattavaa palveluliiketoimintaa ja käyttäjiä houkuttelevaa muotoilua.  Aalto-yliopisto on ainutlaatuisessa asemassa maailmanlaajuisesti yhdistämään nämä osaamisalueet. Olen seurannut innostuneena oman yliopistoni poikkitieteellistä kehitystarinaa ja haluan nyt käyttää osaamistani digi-innovaatioiden luomiseen ja seuraavan sukupolven osaajien kehittämiseen. Uskon, että Aallon tutkijat ja opiskelijat voivat olla globaalisti eturintamassa ajamassa digitaalista murrosta, kommentoi Kati Hagros.

Lisätietoja:

Tuula Teeri, rehtori, Aalto-yliopisto
p. 050 452 4690 (assistentti Hely Kilpeläinen)
president@aalto.fi

Kati Hagros
p. 040 582 8785, kati@hagros.com

Kuva: Wilma Hurskainen

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Mikroskooppikuva toukasta, punaiset ja siniset ääriviivat osoittavat uintiliikettä. Mittakaava 0,3 mm.
Mediatiedotteet Julkaistu:

“Mesoskaalan” uimarit voivat avata tien kehon sisäisille lääkeroboteille

Tutkijat ovat selvittäneet, miten pienet eliöt rikkovat fysiikan lakeja uidakseen nopeammin. Löytö voi auttaa esimerkiksi lääkkeitä annostelevien robottien kehittämisessä.
HiFive tutkimusryhmä: Joni Lappalainen, Juho Silmukari, Martina Čaić, Anna Viljakainen, Virpi Roto. Kuva: Mikko Raskinen
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Muotoilu vahvistaa teollisuuden kilpailukykyä – ihmislähtöinen tehdastyö keskiössä

Tehdastyö on murroksessa: uudet teknologiat ja tekoäly muuttavat työn sisältöä ja roolijakoja. Aalto-yliopiston muotoilun laitos tutkii muutosta HiFive-projektissa ihmiskeskeisestä näkökulmasta.
Moderni aula, jossa iso ruskea sohva, värikäs taideteos ja portaat. Takaseinällä on '50' logo.
Mediatiedotteet Julkaistu:

Hanaholmenin 50-vuotisjuhlanäyttely muuttuu eläväksi verkossa – Suomen ja Ruotsin yhteistyön historia kaikkien ulottuville

Rakennetun ympäristön mittauksen ja mallinnuksen instituutti MeMo on luonut Hanaholmenin 50-vuotisjuhlanäyttelystä virtuaalimallinnuksen, joka on saavutettavissa kaikkialla maailmassa.
Työpaja, jossa kaksi ihmistä työskentelee. Toinen on pöydän ääressä, toinen järjestelee tavaroita keltaisissa ja sinisissä laatikoissa.
Mediatiedotteet Julkaistu:

Tutkimus kumoaa myyttejä perheyrityksistä: kantavat taloutta, investoivat ja työllistävät koko Suomessa

Perheyritykset ovat keskimäärin kannattavampia ja vakavaraisempia kuin muut yritykset, ja myös investoivat enemmän.