Muodin opiskelijat jälleen Hyères-finaalissa
Kandidaattiopiskelijat Anna Isoniemi ja Linda Kokkonen kilpailevat naistenvaatemallistoillaan ja maisteriopiskelija Antonina Sedakovan mallisto on suunniteltu miehille. Karsintoihin osallistui yhteensä 300 muotisuunnittelijaa yli 60 maasta.
“Finaalissa nähdään toisiinsa nähden hyvin erilaiset mallistot alkukantaisen voimakkaasta materiaalimanipuloinnista glitteriin ja maalattuun mallistoon. Opiskelijoiden intensiteetti paneutua mallistoihinsa on vahva ja he näkevät kilpailuosallistumiset tärkeänä osana opiskeluaan”, kertoo Aalto-yliopiston muodin professori Pirjo Hirvonen.
Viime vuosina Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun muodin opiskelijat ovat saaneet paljon tunnustusta ja muun muassa voittaneet Hyères-kilpailun vuosina 2012 ja 2013. Viime vuonna Maria Korkeila sai festivaalin erikoispalkinnon ja vuonna 2016 Hanne Jurmu ja Anton Vartiainen voittivat kilpailun toisen pääpalkinnon sekä saivat tuomariston kunniamaininnan.
Vuosittain järjestettävä Festival International de Mode & de Photographie Hyères -kilpailu on yksi maailman arvostetuimmista suunnittelukilpailuista, ja sen tuomaristot koostuvat alan nimekkäimmistä kansainvälisistä vaikuttajista. Tuomaristoa johtaa muotisuunnittelija Haider Ackermann ja siihen kuuluvat myös muun muassa muotihistorioitsija Farid Chenoune ja näyttelijä Tilda Swinton. Tapahtuma on järjestetty Ranskan Rivieralla Hyèresissä, nykyisin taidemuseona toimivassa Villa Noailles -huvilassa jo 1980-luvun alusta lähtien.
Lisätietoa:
Professori Pirjo Hirvonen, Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu, p. 050 363 6011, pirjo.hirvonen@aalto.fi
Korkeakoulujen yhteishaku on 14.–28.3.2018, tutustu muodin ohjelmaan ja hae!
Lue lisää uutisia
Työelämään palaaminen äitiysvapaan jälkeen voi olla haastavaa
Työpaikan näkymättömät normit olettavat edelleen, että äitiyden realiteetit piilotetaan ja perhevapaiden jälkeen töihin palataan kuin mikään ei olisi muuttunut. Organisaatioiden olisi hyvä tunnistaa, että urat voivat kehittyä hyvin eri tavoin, sanoo professori Taija Turunen.
Valmis opinnäyte palautetaan arvioitavaksi PDF/A-tiedostomuodossa
Opinnäytteet palautetaan PDF/A-muodossa, joka takaa niiden pitkäaikaissäilytyksen. Käytä Aallon opinnäytepohjia ja tarkista tiedoston yhteensopivuus PDF/A-standardin kanssa huolellisesti ennen palautusta.
Ilmoittaudu Transregional Online Living Labs Day 2026 -tapahtumaan
Osallistu Unite!-yliopistoallianssin kansainväliseen verkkokonferenssiin ja tutustu siihen, miten yliopistokampusten Living Labs -ympäristöt (ns. elävät laboratoriot) yhdistävät tutkimuksen, opetuksen ja käytännön.