Uutiset

Opas kosteusvaurioituneen rakennuksen korjaamiseen julkaistu

Ympäristöministeriön suosittu Kosteus- ja homevaurioituneen rakennuksen korjausopas on uusittu. Aalto-yliopiston rakennustekniikan laitoksen asiantuntijat ovat olleet mukana oppaan kirjoittamisessa.
Korjausopas

Yksiin kansiin on koottu ajantasaiset, nykypäivän tarpeisiin vastaavat ohjeet ja tuorein tutkimustieto.

Opas kattaa koko korjaushankkeen kaaren sen suunnittelusta erilaisiin korjaus- ja laadunvarmistusmenetelmiin ja niiden valintaan sekä korjauksen onnistumisen seurantaan. Lukijalle tutuksi tulevat myös teeman kannalta keskeinen lainsäädäntö sekä se, miten rakennuksen energiatehokkuutta voi parantaa ja ilmastonmuutoksen ottaa huomioon korjaushankkeen yhteydessä.

Käytännönläheisistä ohjeista ja tiedoista on hyötyä erityisesti kosteus- ja mikrobivaurioituneiden rakennusten korjausten suunnittelijoille ja tilaajille. Lisäksi opas soveltuu hyvin oppikirjaksi tulevien ammattilaisten kouluttamisessa.

Opas on laadittu silmällä pitäen 1940-luvun jälkeen rakennettuja julkisia palvelurakennuksia ja niiden tavanomaisia rakenteita, mutta korjausperiaatteet sopivat sovellettaviksi muuhunkin rakennuskantaan.

Oppaan ovat kirjoittaneet alan johtavat asiantuntijat Ramboll Finland Oy:stä, Aalto-yliopistosta ja Tampereen yliopistosta. Kirjoitustyötä johti korjausrakentamisen toimialapäällikkö Inari Weijo Rambollilta.

Aalto-yliopistosta oppaan kirjoittamisessa ovat olleet mukana yliopistonlehtori Esko Sistonen ja tohtorikoulutettava Camilla Vornanen-Winqvist rakennustekniikan laitokselta.

”Meidän asiantuntemuksemme näkyy erityisesti luvuissa, jotka käsittelevät käytössä olevia korjausmenetelmiä ja korjausmenetelmien valintaa,” kertoo yliopistonlehtori Esko Sistonen.

Sistonen ja Vornanen-Winqvist ovat kirjoittaneet myös työmaaolosuhteiden hallintaa, laadunvarmistusmenetelmiä ja korjausten onnistumisen seurantaa käsittelevät luvut.

”Kosteus- ja homevaurioituneen rakennuksen korjausoppaaseen annettiin lausuntokierroksella useita kommentteja ja ehdotuksia, joita ei aiheen rajauksen vuoksi voitu ottaa huomioon tässä painoksessa. Niitä tulisikin käsitellä muissa tulevaisuudessa tehtävissä oppaissa”, Sistonen muistuttaa.

Ruotsinkielinen opas ilmestyy joulukuussa 2019.

Oppaan voi ladata ilmaiseksi valtioneuvoston julkaisuarkistosta.

Painetun oppaan voi ostaa Rakennustiedon verkkokaupasta.

Lisätietoja:

Korjausrakentamisen toimialapäällikkö Inari Weijo,
Ramboll Finland Oy
Puh. 050 3607230, inari.weijo@ramboll.fi

Rakennusneuvos Teppo Lehtinen
Ympäristöministeriö
Puh. 0295 250 157, teppo.lehtinen@ym.fi

Aalto-yliopiston asiantuntijat:

Yliopistonlehtori Esko Sistonen
Rakennustekniikan laitos
Puh. 050 4355 680, esko.sistonen@aalto.fi
https://people.aalto.fi/esko.sistonen

Tohtorikoulutettava Camilla Vornanen-Winqvist
Rakennustekniikan laitos
Puh. 050 3472 755
camilla.vornanen@aalto.fi
https://people.aalto.fi/camilla.vornanen

Alkuperäinen tiedote:
https://www.ym.fi/fi-FI/Ajankohtaista/Uutiset/Opas_tarjoaa_tuoreet_neuvot_kosteusvauri(52489)

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Luminen kaupunkinäkymä, jossa on moderneja rakennuksia, raitiovaunu ja polkupyöriä. Ihmiset kävelevät lumisilla teillä.
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Merkittävä lahjoitus tie- ja päällystetekniikan tutkimukseen ja koulutukseen

Alan yritykset ja yhdistykset lahjoittivat yli 400 000 euroa Insinööritieteiden korkeakoululle.
HiFive tutkimusryhmä: Joni Lappalainen, Juho Silmukari, Martina Čaić, Anna Viljakainen, Virpi Roto. Kuva: Mikko Raskinen
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Muotoilu vahvistaa teollisuuden kilpailukykyä – ihmislähtöinen tehdastyö keskiössä

Tehdastyö on murroksessa: uudet teknologiat ja tekoäly muuttavat työn sisältöä ja roolijakoja. Aalto-yliopiston muotoilun laitos tutkii muutosta HiFive-projektissa ihmiskeskeisestä näkökulmasta.
Learning Centre graphics
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

E-aineistojen etäkäyttöön tarkoitettu proxy-välityspalvelin muuttuu

Jos sinulla on ongelmia e-aineistojen käytössä, kokeile käyttää e-aineistoa VPN-yhteyden avulla.
Ikääntyneitä asukkaita katsomassa kasvatuslaatikoita kirjaston edessä
Yhteistyö, Tutkimus ja taide Julkaistu:

Kestävä kaupunki on myös ikäystävällinen

Kaupunkien tulee ottaa ikääntyneet mukaan kaupunkiympäristön suunnitteluun nykyistä vahvemmin.