Uutiset

Todistustenjako: Onnea valmistuneille!

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulusta vuosina 2017-18 valmistuneille jaetaan tänään todistukset. Aalto-yliopiston seremoniaviikkoon kuuluu myös yhteinen valmistujaisjuhla.
taik_6974-tif_fi_fi.jpg

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun todistustenjako, publiikki, järjestetään tänään keskiviikkona 13.6.2018 klo 15.00 Otaniemessä. Valmistuneiden yhteinen Graduation Party järjestetään klo 18 alkaen. 

Aalto-yliopisto järjestää historiansa ensimmäisen seremoniaviikon 10.–16.6.2018, jolloin juhlitaan kaikkia lukuvuoden 2017-2018 aikana yliopistosta valmistuneita. Seremoniaviikon ohjelma rakentuu tohtoripromootion sekä Aallon kaikkien korkeakoulujen maisterien ja kandidaattien juhlallisten todistustenjakotilaisuuksien eli publiikkien ympärille. 

Seremoniaviikolla konkretisoituu yliopisto-opiskelun tärkeä siirtymävaihe: yksi merkkipaalu on saavutettu ja siirrytään seuraavaan tieteen tekemisen tai soveltamisen vaiheeseen. Viikon tapahtumissa juhlivat valmistuneet, heidän perheensä, akateeminen yhteisö ja alumnit.

Onnea kaikille valmistuneille! 

  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Moderni aula, jossa iso ruskea sohva, värikäs taideteos ja portaat. Takaseinällä on '50' logo.
Mediatiedotteet Julkaistu:

Hanaholmenin 50-vuotisjuhlanäyttely muuttuu eläväksi verkossa – Suomen ja Ruotsin yhteistyön historia kaikkien ulottuville

Rakennetun ympäristön mittauksen ja mallinnuksen instituutti MeMo on luonut Hanaholmenin 50-vuotisjuhlanäyttelystä virtuaalimallinnuksen, joka on saavutettavissa kaikkialla maailmassa.
Suuri luentosali kaarevilla istuimilla, esitysnäyttö ja yleisö seuraamassa puhujaa.
Opinnot Julkaistu:

Shaking Up Tech inspiroi nuoria, joille tekniikan ala ei ole itsestäänselvyys

Shaking Up Tech on vakiinnuttanut paikkansa tapahtumana, joka madaltaa nuorten naisten ja sukupuolivähemmistöjen kynnystä hakeutua teknisille aloille. Vuosittainen tapahtuma tarjoaa mahdollisuuden tutustua opintoihin, työelämään ja esikuviin turvallisessa ja kannustavassa ympäristössä.
Henkilö seisoo hehkuvilla punaisilla portailla. Teksti mainostaa Ignite-ohjelmaa kesälle 2026. 'Ota ensimmäinen askel' lukee.
Opinnot Julkaistu:

Unohda työnhaku ja aloita oma startup Ignite-ohjelmassa

Haku Ignite-kiihdyttämön kesäohjelmaan ovat avoinna. Hae viimeistään 8. maaliskuuta.
OP Pohjolan opiskelijaprojektiryhmä
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Opiskelijat tarkastelivat private credit -markkinaa OP Pohjolalle

Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu ja OP Pohjola tekivät yhteistyötä opiskelijaprojektissa, jossa tutkittiin private credit -liiketoiminnan kehitystä ja mahdollisuuksia Euroopassa.