Uutiset

UPM tukee Aalto-yliopiston sellututkimusta ja -koulutusta

UPM on tehnyt Aalto-yliopiston kemian tekniikan korkeakoulun biotuotteiden ja biotekniikan laitokselle lahjoituksen, jolla tuetaan erityisesti kemiallista massanvalmistusta koskevaa tutkimusta ja opetusta. Puukemian ja lignoselluloosakemian ryhmissä tehdään arvokasta työtä muun muassa sellun perustutkimuksen parissa.
Biotuotekeskuksen avajaiset
Kuva: Mikko Raskinen, Aalto-yliopisto

Aalto-yliopisto panostaa sellu- ja kuitututkimukseen ja edistää siirtymää kohti vähähiilistä taloutta. Biotuotteiden ja biotekniikan laitoksella kehitetään innovatiivisia ratkaisuja erilaisiin sovelluksiin, rakennusmateriaaleista ja tekstiileistä biomateriaaleihin, ja energiasta biolääketieteeseen. Laitoksen tutkimus keskittyy vihreän kemian ja bioteknologian avulla biomassan kokonaisvaltaiseen hyödyntämiseen. Laitoksella on myös kehitetty digitaalisia ja online-oppimisympäristöjä monialaiseen tekniikan koulutukseen. 

”Sellu- ja kuitutekniikka ovat keskeisiä biotaloudessa kestävien ratkaisujen ja läpimurtojen edistämisessä. UPM:n lahjoituksella voimme vahvistaa ja kehittää edelleen tätä tärkeää aluetta opiskelijoiden ja koko yhteiskunnan hyödyksi. Olen hyvin iloinen koulumme pitkäaikaisesta yhteistyöstä UPM:n kanssa ja kiitollinen tästä lahjoituksesta”, Kemian tekniikan korkeakoulun dekaani Kristiina Kruus sanoo.

UPM kehittää ja testaa sellutehtaille uusia kuitupohjaisia ja sellunvalmistuksen ohessa saataviin biovirtoihin perustuvia kasvukonsepteja yhteistyössä tutkimuslaitosten kanssa.

”Sellu on biotalouden keskiössä. Meille on erittäin tärkeää, että laadukas sellun tutkimus ja koulutus jatkuvat niin Suomessa kuin kansainvälisestikin. Arvostamme Aalto-yliopiston puukemian tutkimusryhmän tekemää pitkäjänteistä työtä, ja siksi halusimme tukea sen toimintaa lahjoituksella”, UPM:n teknologiajohtaja Petri Hakanen kertoo.

Puukemian tutkimus luo pohjan tulevaisuuden innovaatioille.

”Uskon, että osaavien bio- ja kiertotalouden asiantuntijoiden kysyntä kasvaa sekä teollisuudessa että muilla toimialoilla”, Hakanen jatkaa.   

UPM lahjoittaa
Professori Tapani Vuorinen, Aalto-yliopisto, Director Strategy and Development, Technology, Pia Nilsson, UPM, Senior Vice President Technology (CTO) Petri Hakanen, UPM, dekaani Kristiina Kruus, Aalto-yliopisto.
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

Henkilö, jolla on vaaleanpunainen villapaita ja kaulakoru, seisoo sisätiloissa, taustalla sumeat valot.
Opinnot Julkaistu:

Fanny Koskinen valitsi rakennustekniikan poissulkumenetelmällä

Fanny Koskisen kiinnostuksen kohde luonnontieteet yhdistyy rakennustekniikan opinnoissa sopivasti teoriaan ja käytäntöön. Opiskelijan elämään kuuluvat myös oman alan työ ja aktiivinen rooli Aallon ruotsinkielisten opiskelijoiden järjestössä.
Orcid
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Aalto-yliopisto ottaa käyttöön ORCID Researcher Connect -palvelun

Aalto-yliopisto on ottamassa käyttöön ORCIDin Researcher Connect -palvelun, joka helpottaa tiedonsiirtoa tutkijoiden ORCID-profiilien ja yliopiston tutkimustietojärjestelmän, ACRISin välillä.
Eden Telila kuvattuna laskettelurinteessä
Yhteistyö, Opinnot Julkaistu:

Opiskelija Eden Telilan diplomityö kartutti Rambollin geoteknistä työkalupakkia

Eden Telila ratkaisi diplomityöllään Rambollia vaivanneen geotekniikan ongelman.
Ryhmä ihmisiä näyttää peukkua näyttöjen edessä, joissa lukee 'Doc+ Dialogues'. Taustalla tuoleja ja puuseinät.
Tutkimus ja taide, Opinnot Julkaistu:

Doc+ yhdistää tutkijoita ympäri Aallon – Tule mukaan!

Doc+ -tilaisuudet saavat jatkoa: 2.3. ja 17.3. keskustellaan tohtorien urista ja joustavista työelämätaidoista.