VTT liittyy Tekoälyn tutkimuskeskus FCAI:hin
Yhdessä VTT:n kanssa FCAI voi saada yliopistojen huippututkimuksen tekoälyn eri osa-alueilla käyttöön yhä laajemmin ja tehokkaammin yrityksissä ja yhteiskunnassa.
FCAI edistää tekoälyyn liittyvää huippututkimusta ja koulutusta Suomessa sekä tekoälyn soveltamista yritysten ja yhteiskunnan hyödyksi. VTT:n mukaantulo vahvistaa FCAI:n mahdollisuuksia vauhdittaa suomalaisen teollisuuden uudistumista ja kilpailukykyä tekoälypohjaisten innovaatioiden avulla.
FCAI tähtää toiminnallaan uuden sukupolven tekoälyyn, joka on ymmärrettävää, luotettavaa ja joka hyödyntää data-aineistoja tehokkaasti. FCAI:n tavoite on luoda kansallinen yliopistojen, yritysten ja tutkimuslaitoksien verkosto, joka nostaa Suomen johtavaksi maaksi tekoälyn tutkimuksessa ja tutkimustiedon hyödyntämisessä.
"Visiomme on tuoda huippututkimukseen perustuva tekoälyosaamisemme hyödyttämään ihmisten arkea, yrityksiä ja viranomaisia. FCAI:n vaikuttavuus syntyy tutkimuksesta, kasvuyritysten verkostosta, tekoälyyn liittyvästä jatkokoulutuksesta, yritysten uusista innovatiivista tuotteista ja palveluista ja fiksuihin kokeiluihin kannustavasta julkishallinnosta", sanoo akatemiaprofessori ja FCAI:n johtaja Samuel Kaski.
Teollisuuden kasvusta suurin osa syntyy kyvystä hyödyntää uutta teknologiaa. Tekoäly toimii tässä teollisuuden vipuvoimana.
"Teollisuuden tuottavuuden kasvun merkittävin yksittäinen tekijä on tekoälyn ja yleisesti ICT:n hyödyntäminen. Kansalaisille uudet innovaatiot ja ratkaisut tuovat muutoksia työn sisältöön ja yhteiskunnan palveluihin. Parhaimmillaan se näkyy esimerkiksi tehokkaana ja yksilöllisenä hoitona sairauksiin", sanoo liiketoiminta-alueen johtaja Tua Huomo VTT:ltä.
Tekoälyn tutkimuskeskus kokoaa Suomen yliopistot ja tutkimuslaitokset, teollisuuden toimijat ja julkisen sektorin kansalliseksi osaamiskeskittymäksi, joka on myös kansainvälisesti laajasti verkottunut. Uusia yrityksiä ja tutkimusorganisaatioita liittyy jatkuvasti FCAI-yhteisöön ja sen puitteissa toteutettaviin hankkeisiin.
Lisätietoja:
Samuel Kaski, akatemiaprofessori
Aalto-yliopisto
p. 050 305 8694
etunimi.sukunimi@aalto.fi
Tua Huomo, liiketoiminta-alueen johtaja
Executive Vice President
puh. 040 564 4146
tua.huomo@vtt.fi
Lue lisää uutisia
Merkittävä lahjoitus tie- ja päällystetekniikan tutkimukseen ja koulutukseen
Alan yritykset ja yhdistykset lahjoittivat yli 400 000 euroa Insinööritieteiden korkeakoululle.
Muotoilu vahvistaa teollisuuden kilpailukykyä – ihmislähtöinen tehdastyö keskiössä
Tehdastyö on murroksessa: uudet teknologiat ja tekoäly muuttavat työn sisältöä ja roolijakoja. Aalto-yliopiston muotoilun laitos tutkii muutosta HiFive-projektissa ihmiskeskeisestä näkökulmasta.
Alumni Ding Ma: ”Haluan edustaa uuden ajan kaupunginjohtajaa”
37-vuotiaana Savonlinnan kaupunginjohtajan virkaan nouseva Ding Ma opiskeli Kauppakorkeakoulussa tieto- ja palvelujohtamista.