Uutiset

Tutkimusraportoinnin tekstiretriitit tohtoriopiskelijoille verkossa

Kevään ja alkukesän aikana (26.4.–13.6.2024) järjestetään väitöskirjan tekijöille yhteisöllisiä tutkimusraportoinnin tekstiretriittejä etätoteutuksena Teamsissa suomeksi. Tekstiretriiteissä pidetään tietoiskuja ja tuotetaan omaa tutkimustekstiä tehostettuissa kirjoitustuokioissa.

Tekstiretriiteissä pidetään tietoiskuja, joissa käsitellään tutkimustekstin keskeisiä erityispiirteitä, kuten tutkimusraportin rakenneasioita, tieteellistä argumentointia, oikeaoppista lähdeviittaamista, tutkimuskirjoittamisen tyypillisiä sudenkuoppia. Lisäksi tuotetaan omaa tutkimustekstiä tehostettuissa kirjoitustuokioissa. 

Asioitten tarkastelun ja keskustelujen työkielenä retriiteissä käytetään suomea. Sillä ei kuitenkaan ole väliä, millä työkielellä tekee itse väitöskirjaa. 

Retriitit pidetään Teamsissa seuraavina ajankohtina: 

  • pe 26.04.2024, klo 9 - 12
  • pe 17.05.2024, klo 9 - 12
  • pe 24.05.2024, klo 9 - 12
  • to 06.06.2024, klo 9 - 12
  • to 13.06.2024, klo 9 - 12

Tekstiretriittejä pitää tiede- ja tutkimusviestinnän asiantuntija Sonja Kniivilä Aalto-yliopiston Tohtorinkoulutuspalveluista. Hän on kirjoittanut aihealueesta tietoteoksia ("Tiede ja teksti"). Retriitteihin ilmoittaudutaan suoraan Sonjalle (sonja.kniivila@aalto.fi). Tervetuloa mukaan!

Tutustu myös

Ceramic balls in boxes

Artikkeliväitöskirjan yhteenveto -työpajat tohtoriopiskelijoille

Kuukausittaiset Teams-välitteiset työpajat tohtoriopiskelijoiden tueksi artikkeliväitöskirjan yhteenveto-osan kirjoittamisessa

Uutiset
Drawing of a stack of books, with notes between the pages of the books.

Väitöskirja Aalto-yliopistossa

Ohjeita, työkaluja ja tietoa väitöskirjoista Aalto-yliopistossa

Tohtorinkoulutus
Photo of a library hallway with bookselves full of books

Tohtorinkoulutuksen kurssit ja opetussuunnitelmat

Löydä kurssitarjonta ja tietoa henkilökohtaisista suorituksista sekä opintojen hyväksilukemisesta.

Tohtorinkoulutus
  • Päivitetty:
  • Julkaistu:
Jaa
URL kopioitu

Lue lisää uutisia

MyCourses aktiviteetti
Poikkeustilanteet, Opinnot Julkaistu:
Tekniikan alan suomi -keskustelukerho.
Opinnot Julkaistu:

Kurssiassistenttien kokemuksia Tekniikan alan suomi -keskustelukerhon pitämisestä

Tässä blogitekstissä kurssiassistentit Junya Iwata ja Wakana Maeda kertovat Tekniikan alan suomi -keskustelukerhosta, jota he vetivät syyslukukautena 2025 osana Tekniikan alan suomi -hanketta. Keskustelukerho oli tarkoitettu kaikille, jotka haluavat puhua suomea ja kehittää suomen kielen keskustelutaitoa, ja se jatkuu keväällä 2026.
Marjo-Riitta Diehl profile picture
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Naisten verkostot – symboliikan ja vaikuttavuuden välissä

Naisille on usein haaste, että heille relevantit verkostot ovat epämuodollisia ja miesvaltaisia. Nämä niin sanotut old boys -verkostot voivat jarruttaa naisten urapolkuja ja vahvistaa olemassa olevia eriarvoisuuksia.
äitiysvapaalta takaisin töihin -kuvituskuva
Tutkimus ja taide Julkaistu:

Työelämään palaaminen äitiysvapaan jälkeen voi olla haastavaa

Työpaikan näkymättömät normit olettavat edelleen, että äitiyden realiteetit piilotetaan ja perhevapaiden jälkeen töihin palataan kuin mikään ei olisi muuttunut. Organisaatioiden olisi hyvä tunnistaa, että urat voivat kehittyä hyvin eri tavoin, sanoo professori Taija Turunen.